Aberdeen's Sports Awards 2015

Oct 12, 2015

Robbie Renwick and Rhona Auckland headed a prestigious list of winners at Aberdeen’s Sports Awards last Thursday.

 

The duo were awarded the Male and Female Sports Achievers of the Year with Neil Fachie also picking up Disability Sports Achiever again.

The awards come as recognition for the monumental years they have had in the pool and on the track where they have had great success.

 

The glamorous awards ceremony, which took place at the Beach Ballroom on the 8th October, was well attended with easily over 350 guests, including SFA Development Officer Jo Murphy and Wheelchair Athlete Kenny Herriot.

 

It was a tremendous year for all of Aberdeen, with a host of athletes of varying ages and sports attending the ceremony hoping to pick up further awards for their achievements. Such was the standard that numerous Highly Commended awards had to be distributed to those just missing out on their awards.

 

Other awards included Outstanding Commitment to Donald Smith for his  tireless with Cove Youth FC, whilst Adam Smith was awarded the Lifetime Achievement award for his dedication to boxing.

 

Sport Aberdeen would like to extend a huge congratulations to all of the winning athletes, nominees and sponsors on what was a thoroughly enjoyed occasion.

Junior Sports Achiever of the Year Sponsored by Northsound.

Male Commended: Fin Bremner

Male Commended: Jack Dow

Male Junior Achiever of the Year: Gregor Duncan

Female Commended: Cassie Cowper

Female Junior Achiever of the Year: Alix Still

 

Primary School of the Year Sponsored by Azzurro Blu..

Highly Commended: Broomhill Primary School

Primary School of the Year: Hazlehead Park School

 

Secondary School of the Year Sponsored by FirstBus.

Secondary School of the Year: Hazlehead Academy

 

Disability Sports Achiever of the Year Sponsored by Baker Hughes.

Disability Sports Achiever of the Year: Neil Fachie

 

Volunteer of the Year Sponsored by Citrus Mix.

Highly Commended: Craig Rollo

Highly Commended: Martyn Barker

Sports Club Volunteers of the Year: Marion Douglas

 

Junior Coach of the Year Sponsored by Chiquitos.

Commended: Murray Collie

Junior Coach of the Year: Caitlin Davis

 

Coach of the Year Sponsored by TLG.

Highly Commended: George Keith

Coach of the Year: Miquel Vinyals Paton

 

Student of the Year Sponsored by Balmoral Group.

Commended: Kelsey Stewart

Student of the Year: Lewis Mccue

 

Team of the Year Sponsored by Ellis Whittam.

Team of the Year: Aberdeen Amateur Athletics Club

 

Supporter of the Year Sponsored by Langstane.

Supporter of the Year: Exodus Group

 

Club of the Year Sponsored by Urquhart Partnership.

Highly Commended: Bucksburn Netball Club

Club of the Year: Cove Youth Football Club

 

Veteran Achiever of the Year Sponsored by Pulse Fitness

Commended: Fiona Davidson

Veteran Achiever of the Year: Audrey Cooper

 

Sports Achiever of the Year Sponsored by The Evening Express.

Male Highly Commended: Neil Fachie

Male Sports Achiever of the Year: Robbie Renwick

Female Highly Commended: Debbie Moore

Female Sports Achiever of the Year: Rhona Auckland

 

Outstanding Commitment Sponsored by Balmoral Group

Highly Commended: Jim Addison

Highly Commended: Bill Gray

Outstanding Commitment: Donald Smith

 

 Lifetime Achievement Sponsored by Aberdeen City Council.

Lifetime Achievement: Adam Smith